Atomowe Nawyki: James Clear. Recenzja

Atomowe nawyki streszczenie

Naszym życiem w rzeczywistości steruje wiele niewidocznych dla nas systemów. Spokojnie, nie chodzi o żadne teorie spiskowe.

Na pewno znasz / słynne powiedzenie “Człowiek jest sumą nawyków”. Jest w tym o wiele więcej prawdy niż się wydaje.

Pomyśl: budzisz się - sprawdzasz telefon - wstajesz - idziesz myć zęby.
Albo: wychodzisz - sprawdzasz czy masz klucze - sprawdzasz czy masz telefon - sprawdzasz czy masz portfel

Brzmi znajomo? te niedostrzegalne programy czekają na każdym kroku. Nazywają się nawyki, robisz je z przyzwyczajenia, to działanie lub zachowanie powtarzane regularnie i w wielu przypadkach automatyczne. Niektóre działania są celowo zautomatyzowane przez nasz mózg żeby ułatwić sobie życie, odciążyć z myślenia każdorazowo powtarzając prostą rzecz. Problem w tym, że niektóre nawyki są złe, ale nawyk nie pozwala czegoś z tym zrobić. To normalne, każdy ma takie trudności. Są jednak niewielkie sposoby na to by minimalnie coś poprawić i po roku dużo zmienić. Choćby:


O ile będziesz lepszy po roku, ulepszając się dziennie o 1%?

Niekiedy wystarczy zmienić jedną rzecz żeby wpłynąć na ogólny efekt końcowy (filozofia Kai-Zen).

Załóżmy, że nie ćwiczysz. Wiesz, że trzeba poprawić kondycję i rozruszać mięśnie, ale nie chce Ci się. Dlaczego? bo kojarzysz ćwiczenia z kilkunastoma powtórzeniami, potem, wysiłkiem itd. A teraz pomyśl, że masz zadanie zrobić tylko jedną pompkę dziennie i to wszystko. 1. pompkę.

bez sensu?

Teraz pomyśl tak, obecnie nie ćwiczysz, więc robisz 0 pompek rocznie
Jeżeli robisz jedną dziennie, to na koniec masz 365 pompek rocznie.
Ok, ile będzie kiedy zrobisz 3 pompki dziennie?

Jedna pompka, trzy pompki, to praktycznie nic. I to właśnie między innymi chodzi, taka mała zmiana, wielkości atomu, po pewnym czasie zbiera się w większą całość i daje ciekawe efekty. Drobne nawyki pomagają nam zostać tym, kim chcemy być.

Lepsze Otoczenie = Większa Efektywność


Żeby zmienić zachowanie trafiamy na wiele przeszkód, z książki dowiesz się jak zmniejszyć te opory różnymi sposobami. Oprócz tego dowiesz się też jak przeciwnie, utrudnić sobie niepożądane nawyki konstruując sobie przeszkody. Mój ulubiony rozdział to historia Laszlo, który dosłownie zaprojektował środowisko domowe w taki sposób, by ułatwić dzieciom naukę gry w szachy. Przemyślana strategia i plan działania sprawiły, że wychował 3 córki na szachowych zawodowców, z czego jedna została arcymistrzynią, a druga pobiła rekord i została najmłodszą arcymistrzynią.

Książka opiera się na schemacie nawyku składającym się z czterech etapów (sygnał, pożądanie, reakcja i nagroda) oraz czterech prawach zachowania, które wynikają z tych etapów. Przedstawione przeze mnie hipotezy to zintegrowany model oparty na naukach poznawczych i naukach behawioralnych. Moim zdaniem jest to jeden z pierwszych wzorców ludzkich zachowań uwzględniający wpływ zarówno bodźców zewnętrznych, jak i emocji wewnętrznych na nawyki. Chociaż być może znasz niektóre terminy, jestem pewien, że szczegóły i zastosowanie czterech praw zmiany zachowania pokażą ci nowy wybór nawyków.

Twórczość “Pana James’a” znam od kilku lat z jego bloga, gdzie można znaleźć mnóstwo bardzo dobrych artykułów i spędziłem kilkadziesiąt godzin konsumując kolejne inspirujące treści. Kiedy dowiedziałem się że wydał książkę, po mimo wszystko byłem trochę sceptyczny. Nic bardziej mylnego.

Inspirujące i ciekawe historie, lubię tak zwaną "prostą mądrość", przez człowieka, który testował te technik na sobie i w praktyce. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć dobre rozwiązanie, a nie trzeba tyle się męczyć i popełniać tych samych błędów.

Trzeba nadmienić, że jestem trochę tak zwanych rozwojowcem i wiele z tych technik znałem z innych źródeł. Tymbardziej mogę potwierdzić, że Autor poświęcił wiele godzin skrupulatnie wyszukując i łącząc te najskuteczniejsze.

Lekkie pióro, ciekawy styl treści i opisane w przystępny, łatwy do zrozumienia sposób. Książka definitywnie nie jest na jeden raz. To bardziej podręcznik do nauki i wielokrotnego powtórzenia niż pozycja na jedno kopyto. Pomimo tego, dla mnie wystarczył już jeden raz i pojawiły się zmiany na lepsze. To wiele potężnych narzędzi, przypadków drobiazgowo wyłuskanych historii. a wszystko jest zgrabnie opakowane w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki. Gwarantuję, że wystarczy przerobić i wprowadzić w życie tylko 3 wybrane sposoby / działy żeby w krótkim czasie dostrzec pierwsze zmiany.


Do tego, jeśli czujesz niedosyt to na stronie internetowej autora można znaleźć wiele przydatnych treści. Za friko. 


Jak najbardziej polecam! Obowiązkowa pozycja dla pragnących się rozwijać.


Książkę kupisz tutaj: Atomowe Nawyki: James Clear.

Blog autora: JamesClear.com

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.